Sand- och grusupptagning startar närmaste veckan

Med start nästa vecka 1/4 kommer Sigtuna kommun samla upp sand och grus från gatorna.

Från första april till sista april kommer kommunen samla upp sand och grus från våra gator och vägar runt om i kommunen. Man kan redan nu i slutet av mars inleda sopningen.
– Vi följer väderleksrapporten då det finns risk för bakslag sett till snö och halka. Vi vill inte inleda arbetet för tidigt. Från och med april har vi entreprenörer kontrakterad som kommer vara en del i arbetet med sandupptagningen, uppger Richard Källberg, chef för Trafik och natur.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.