Med start nästa vecka 1/4 kommer Sigtuna kommun samla upp sand och grus från gatorna.
Från första april till sista april kommer kommunen samla upp sand och grus från våra gator och vägar runt om i kommunen. Man kan redan nu i slutet av mars inleda sopningen. – Vi följer väderleksrapporten då det finns risk för bakslag sett till snö och halka. Vi vill inte inleda arbetet för tidigt. Från och med april har vi entreprenörer kontrakterad som kommer vara en del i arbetet med sandupptagningen, uppger Richard Källberg, chef för Trafik och natur.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.