Elever gör pärlarmbandFoto: Insändarbild
Ett färdigt armbandFoto: Insändarbild
Thomas Aronsson visar upp sitt armbandFoto: Insändarbild

Säljer armband tillförmån för krigsdrabbade barn

Elever på Tingvallaskolan i Märsta har gjort armband som de säljer tillförmån för krigsdrabbade barn i Syrien.

I veckan har det varit Barnboksvecka vilket elever på Tingvallaskolan uppmärksammade med biblioteksinvigning och läsfestival. Läraren Shara Hassan berättar för märsta.nu att man haft många aktiviteter kring böcker och läsning.
– En annan aktivitet var solidaritet och värdegrund, där eleverna gjorde fina armband som står ”Fred på jorden”. Armbanden säljer vi för en valfri summa och pengarna skickas till de krigsdrabbade barnen i norra Syrien.

130 armband klara att sälja
Totalt gjordes 130 armband och eleverna står redo att göra fler om behovet finns, priset för ett armband är upp till köparen själv att bestämma men Shara hoppas att man får in en bra summa som kan doneras lagom till jul. De säljs av eleverna både inom egna kretsen och kompisar eller till allmänheten. Shara Hassan låter hälsa att den som vill köpa kan ta kontakt med henne direkt på Tingvallaskolan (tel. 0720076701). Pengarna som armbanden inbringar går till Röda Solen, en kurdisk organisation som finns i Syrien och hjälper krigsdrabbade barn.
– Vi har pratat mycket om det som händer i Syrien och vill hjälpa barnen som behöver hjälp, säger Shara Hassan, lärare på Tingvallaskolan i Märsta.

Bedrägeriförsök i Märsta

Blåljus En kvinna i Märsta blev på onsdagseftermiddagen uppringd av en man som uppgav att han var polis och skulle hämta hennes värdesaker.

Nya gränskontroller på Arlanda från oktober

Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening