Salabo agerade knarkkurir från Märsta – Skulle rädda sin son
En 55-årig man från Sala körde narkotika från Märsta för att han skulle rädda sin son - nu har han dömts till fängelse i fängelse i tre år.
I våras togs mannen på bar gärning när han plockade upp narkotika i Märsta. I höjd med Rosersberg stoppades han av polisen och greps misstänkt för narkotikabrott. I samband med rättegången nyligen uppgav mannen att han var tvungen att agera kurir för att rädda sin son. Han hade fått ett samtal om att både leverera pengar och narkotika till en adress. Hans son avtjänar enligt egen utsago ett fängelsestraff. Om leveransen inte skedde skulle hans son råka illa ut. Men rätten anser att berättelsen är en efterhandskonstruktion.
Mannen ska agera rutinerat och försökt dölja hanteringen av narkotika. Han ska ha agerat mycket stressat i samband med polisinsatsen och försökt hindra polisen från en husrannsakan i hans bil. Utredningen har också lyckats knyta mannen till chattar på appen Signal där överlåtelsen av narkotikan diskuteras. Mannen ska ha varit en del av ett nätverk som hanterar narkotika. Han döms nu till fängelse i tre år för grovt narkotikabrott.
Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.