Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Säkrat kval för Skånela

Skånela tog en poäng av seriesegraren Aranäs och är därmed klara för kval: - En viktig poäng, skönt inför sista omgången, sa tränare Fredrik "Chippen" Söderberg Wernheim efter slutsignalen.

Skånela pressade seriesegraren som i snitt skickar in 30 mål per match. Aranäs mäktade bara med 21 mål i Vikingahallen. En bedrift som både avgående och tillredande tränaren i Skånela var nöjda med.
– Vi spelar lika mot dem som vinner, det finns kvalitet i truppen, det är ojämnheten som spökat för oss. Det finns en högstanivå och håller vi detta så blir det inga problem, konstaterade Fredrik ”Chippen” Söderberg Wernheim, avgående tränare.

Söderberg Wertheim efterträds av Patrik Wilsvik som gillade vad han såg. Den sista matchen i serien blir nu inte avgörande för huruvida Skånela får kvala sig kvar eller inte utan vilka som man ska kvala mot.
– Vi leder med tv bollar välförtjänt och straffar dem, de tar timeout och kommer ingenvart. De gör vad dem kan för att slå oss men vi står upp bra, menade Patrik Wilsvik.

Målen
Tenggren 5, Kou Aune 5, Sigg 3, Wiberg 2, Kardell 2, Libom 1, Vojbacke 1

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Sport Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Sport Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Sport Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Sport Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Sport Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Sport Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Sport Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.