Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Säkerhetskontrollerna kostar 450 miljoner

Effekterna av attackerna mot World Trade Center påverkade flygplan över hela världen, bara på Arlanda kostar säkerheten 450 miljoner kronor årligen.

Innan 11:e september 2001 var det i princip bara att promenera in på ett flygplan, säkerheten var minimal. Men efter dåden som dödade ca 3000 människor har säkerhet på flygplatser över hela världen skärpts rigoröst.

På Arlanda rör det sig om kring 700 anställa och en kostnad på 450 miljoner kronor om året, rapporterar Sveriges Radio. Allt ska kollas, passageracer, handbagage, reseväskor och sedan 2006 får man heller inte ta med vätska in från säkerhetskontrollen.

Nyligen lanserades också ETD-metoden för att upptäcka explosiva ämnen. Med ny teknik kommer kontrollerna att effektiviseras, kroppsvisitering vid säkerhetskontrollerna kommer att försvinna redan i början av 2017. Istället är det scanners som kommer ersätta.
– Fördelen för dig som passagerare är att det tar bort moment från de manuella kontrollerna när man känner över dig med händerna på kroppen. Förhoppningsvis under början på nästa år kommer vi att se den typen av teknik även på Swedavias flygplatser, berättar Mats Paulsson, säkerhetsdirektör på Swedavia, till SR.

På sikt är målet att det inte ska vara krångligare att gå på planet som att kliva på en buss genom att man går genom en tunnel med scannrar. Säkerhetslösningarna kostar 1,2 miljoner kronor per dygn. Pengar som i slutändan flygbolagen och passagerarna betalar för i säkerhetskontrollerna enligt Mats Paulsson.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.