Någon klistrade över lappar på cirkusets skyltarFoto: Magnus Granhagen
Dock kunde föreställningen genomföras. Foto: Magnus Granhagen

Sabotage mot cirkus

Cirkus Maximum utsattes för sabotage före sin föreställning i Märsta.

En demonstration samt att någon klistrat på lappar över cirkusskyltarna där det stod inställt drabbade Cirkus Maximus som skulle genomföras på onsdag kväll. Cirkusen kunde genomföras som planerat ändå. Demonstranterna utanför hävdade att cirkus är djurplågeri. Personal uppgav för märsta.nu:s utsände att det förekommer liknande händelser på andra platser i landet. Det är oklart vilka som ligger bakom men polisen behövde inte tillkallas vad märsta.nu erfar.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.