Foto: Daniel Iskander

Så varmt var det igår

SMHI har varnat för höga temperaturer och under tisdagen var det som varmast strax under 27 grader.

Det väntas bli strax under 30 grader varmt i kommunen idag. SMHI har gått ut med ett meddelande gälland bland annat Sigtuna kommun om värmeböljan de kommande dagarna. Igår tisdag var det som varmast 26,7 grader i kommunen enligt den observationsstation som finns vid Arlanda flygplats. Klockan 13 och 14 idag väntas temperaturen nå 30 grader i kommunen.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.