Munkholmsbadet i Sigtuna

Så varmt är det i vattnet

Med midsommar vill många säkerligen ta säsongens första dopp. Så här varmt är det i vattnet enligt de senaste siffrorna från kommunen.

För den som ännu inte gjort sitt första dopp så brukar midsommar vara en traditionsenlig dag/kväll för ett bad. Det är dock ganska kallt i Mälaren fortfarande. Sigtuna kommun meddelar att samtliga bad ligger under 20 grader, ska man ta ett varmare dopp är det Midgårdsbadet (ute) som gäller med 22 grader i vattnet.

Temperaturer
Stenigebadet 16 grader
Sjudargårdsbadet 15 grader
Rosersbergdbadet 16 grader
Midgårdsbadet (ute) 22 grader

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.