H.M Kungen vid annat tillfälle.Foto: Linda Broström/Kungl. Hovstaterna
Så var Kungens besök när SSHL firade 100 år
Kungen medverkade i firandet sv SSHL på lördagen.
Den 29 mars deltog Kungen och Drottningen i firandet av Sigtunaskolan Humanistiska Läroverkets 100-årsjubileum. Skolan, där Kungen själv var internatelev under sin ungdom, uppmärksammade jubileet med ett högtidligt program i skolans idrottshall.
Under sitt tal uttryckte Kungen en stark koppling till skolan: – Trots att det är många år sedan jag studerade i Sigtuna, känner jag mig fortfarande hemma här, sa H.M Kungen.
Firandet innehöll även musikframträdanden av nuvarande och tidigare elever. Kungaparet fick en rundtur där de besökte Kungens gamla elevhem och utställningen More than memories, som skildrar skolans 100-åriga historia.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.
Nyheter Tullverket begär ökade anslag de kommande åren och lyfter behovet av mer resurser för att klara EU:s nya krav och stärka arbetet mot organiserad brottslighet. Myndigheten lämnar nu sitt budgetunderlag till regeringen.
Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.
Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.
Nyheter Barnafödandet i Sverige nådde en ny bottennivå under 2025. För fjärde året i rad minskade antalet födda barn i landet. I Sigtuna kommun gick utvecklingen däremot åt motsatt håll.
Notiser Under vintern har 62 viltolyckor rapporterats i Sigtuna kommun, vilket ligger nära genomsnittet för de senaste tio åren som är 60 olyckor för samma period.
Blåljus En person häktades vid Attunda tingsrätt misstänkt för deltagande i terroristorganisation. Beslutet fattades efter en häktningsförhandling som genomfördes under fredagen.