Foto: Pressbild/McDonalds

Så tycker läsarna om McDonalds

Läsarna tycker att McDonalds etablering i kommunen är positiv och på sociala medier var det hundratalet som kommenterade.

Efter ett år utan McDonalds i kommunen blir det alltså en ny restaurang i centrala Märsta, vid Circle K, ElGiganten och Max. På bara ett par timmar hade McDonalds fått ett varmt mottagande i kommunen, när märsta.nu delade inlägget om etableringen var det snabbt hundratals kommentarer och närmare 10 000 som nåtts av inlägget. På märsta.nu var det bara inom några timmar 3000 som klickat in på artikeln.

De flesta var positiva och glada över etableringen men några var skeptiska mot att det kommer ännu en hamburgerrestaurang till samma område där det redan finns Max. Sedan tidigare spår man att ett 70-tal jobbtillfällen kan genereras i samband med etableringen, även det en aspekt som det sågs positivt på. I kommunen finns nu Burger King i Rosersberg samt Max i Märsta och med McDonalds på platsen inom något år.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.