Foto: Daniel Iskander

Så stoppade polisen bildelsstölderna

Ni minns kanske vintern och våren då det gång på gång rapporterades om att bilar haft inbrott och man tagit rattar eller andra delar. I samband med att flertal personer greps minskade även stölderna markant, rapporterar P4 Stockholm.

Bilar av märket Audi, Volvo och BMW var kraftigt drabbade av bildelsstölder i kommunen i vintras. Polisen har sen den gripit ett tiotal personer och sedan dess har bildelsstölderna mer än halverats rapporterar P4 Stockholm:
– Man kan väldigt tydligt se att det går ner. Om man jämför då siffrorna från april där det var 260 inbrott och sen i maj, så såg man en tydlig nedgång till 80 stycken, berättar Jeanette Lisjak på Gränspolisen enligt radiokanalen.

Exporterades österut
Förutom rattar med airbags som lär ha ett värde på 30 000 kronor på svarta marknaden har personerna som ingår i en liga från Litauen varit ute efter gps-utrustning, strålkastare och säkerhetsdetaljer. Två av de tio gripna har även fällts i domstol. Bildelarna har för det mesta slussats vidare i Östeuropa där de är svåra att spåra för svensk polis.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.