Ni minns kanske vintern och våren då det gång på gång rapporterades om att bilar haft inbrott och man tagit rattar eller andra delar. I samband med att flertal personer greps minskade även stölderna markant, rapporterar P4 Stockholm.
Bilar av märket Audi, Volvo och BMW var kraftigt drabbade av bildelsstölder i kommunen i vintras. Polisen har sen den gripit ett tiotal personer och sedan dess har bildelsstölderna mer än halverats rapporterar P4 Stockholm: – Man kan väldigt tydligt se att det går ner. Om man jämför då siffrorna från april där det var 260 inbrott och sen i maj, så såg man en tydlig nedgång till 80 stycken, berättar Jeanette Lisjak på Gränspolisen enligt radiokanalen.
Exporterades österut Förutom rattar med airbags som lär ha ett värde på 30 000 kronor på svarta marknaden har personerna som ingår i en liga från Litauen varit ute efter gps-utrustning, strålkastare och säkerhetsdetaljer. Två av de tio gripna har även fällts i domstol. Bildelarna har för det mesta slussats vidare i Östeuropa där de är svåra att spåra för svensk polis.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.