Så spelar bygdens lag

Märsta IK spelade seriefinal på fredagskvällen mot Fanna, FC Arlanda spelar toppmöte mot Viggbyholm på lördagen. Serierna rullar vidare september ut!

Fredag
Division 4: Märsta IK-Fanna BK, 2-2 (Referat kommer)
Division 6S: RIK2-Procyon2, 2-2
Lördag
Division 6S: Vaksala2-Märsta IK2, kl. 19.30, Årsta IP
Division 7S: Wigör-Unik3, 3-0 (WO)
Division 3NS: FC Arlanda-Viggbyholm, kl. 16.00
Söndag
Division 5S Dam: Roslagsbro-RIK/SIF, kl. 15.00, Vårlyckan
Division 5S Dam: Vaksala3-Wigör, kl 15.00, Årsta IP
Division 4: Uppsala-Kurd-Rosersbergs IK, kl. 17.00, Lötens IP
Division 5N: Märsta Syrianska-Armeniska United, kl. 18.30, Midgårdsvallen
Division 6V: SK Elvan-Sigtuna IF, kl. 15.00, Lådö IP

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.