Foto: Genrebild

Så snabbt ska vägarna plogas

Vintern smyger sig fram i östra Svealand och Trafikverket har gjort klart för hur det ska plogas på vägarna i som går i kommunen.

Inför vintern har Trafikverket gjort klart för hur det ska plogas på vägar som de är väghållare på. I Sigtuna kommun finns bland annat E4, väg 273 och 273. Det finns även småvägar som Trafikverket är väghållare på. Kommunen har ansvar för sina vägar som går i exempelvis bostadsområden. Det kan också finnas samfälligheter som är ansvariga för att vägen plogas eller repareras vid skador.

Prioritering för Trafikverkets vägar är att E4:an ska plogas inom två timmar om det fallit en centimeter snö. Efter att det slutat snöa ska det vara snö- och isfritt inom två timmar. Halkbekämpningen sker med salt.

Väg 263, 273 och 255 är Klass 2-vägar för Trafikverket vilket innebär att det ska plogas inom tre timmar efter att en cm snö fallit, vägen ska också vara snö- och isfri inom tre timmar efter att det slutat snöa.

Vassundavägen och Brobyvägen mot Knivsta är Klass 3-vägar som innebär att man plogar efter fyra timmar samt att et ska vara snö och isfritt efter fyra timmar. Billbyvägen räknas som en Klass 5-väg vilket plogbilarna 6 timmar på sig att ploga efter att det fallit 3 cm snö.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.