Nyligen presenterades en rapport som visade att taxibilarna körde för fort på E4:an. Tre av de fyra stora bolagen låg kring 20 km/h för fort på 80-sträckorna.
Taxibilarna mellan Arlanda-Stockholm på E4:an kör för fort och bidrar till en hetsigare trafik kunde märsta.nu rapportera förra veckan. Detta enligt en undersökning som VTI, statens väg- och transportforskningsinstitut har gjort. VTI kontrollerade hastigheter på E4:an där det rådde 80 km/h och 100 km/h.
Samtliga tre stora bolag (Taxi Stockholm, Sverigetaxi, och Taxi kurir) kör i princip lika fort på 80-sträckorna, strax under 100 km/h. På 100-sträckorna ligger även samtliga strax över 100 km/h, de är således större fartsyndare på 80 km/h än på 100 km/h. Sedan 2017 har inte mycket hänt med hastigheterna, då hastigheten på E4:an hos taxibilarna uppmärksammades för två år sedan var branschen överens om att man skulle bidra till en sänkning men så har alltså inte blivit fallet enligt VTI.
Politik EU-befinner sig som bekant i Arlandastad XPO under det första halvåret och på fredagen besökte ett antal delegater Märsta för att diskutera integration.
Blåljus På lördag firar Fritidsbanken ett år i kommunen och i samband med det kommer man finnas i Humbacken: - Totalt har vi lånat ut över 13 500 sport- och fritidsprylar till över 6 000 personer i alla åldrar som aktiverat sig fysiskt på sin fritid, berättar Ola Holmberg, platschef på Fritidsbanken.
Nyheter Arlandas jobbmässa blev välbesökt och många var intresserade av jobb på flygplatsen: - Vi är givetvis mycket glada över det stora intresse som finns för att arbeta på Stockholm Arlanda Airport och för de många olika arbetsmöjligheter som flygplatsen erbjuder, kommenterar VD och koncernchefen Jonas Abrahamsson.
Nyheter Valsta Torgs nya Kultur- och aktivitetscenter har röstats fram: - Det här ska bli en plats för människor att mötas, stimuleras och utvecklas som kommer att stärka hela kommunens attraktivitet, säger kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M).