Foto: märsta.nu/Arkiv

Så snabbt kör taxibilarna på E4:an

Nyligen presenterades en rapport som visade att taxibilarna körde för fort på E4:an. Tre av de fyra stora bolagen låg kring 20 km/h för fort på 80-sträckorna.

Taxibilarna mellan Arlanda-Stockholm på E4:an kör för fort och bidrar till en hetsigare trafik kunde märsta.nu rapportera förra veckan. Detta enligt en undersökning som VTI, statens väg- och transportforskningsinstitut har gjort. VTI kontrollerade hastigheter på E4:an där det rådde 80 km/h och 100 km/h.

Samtliga tre stora bolag (Taxi Stockholm, Sverigetaxi, och Taxi kurir) kör i princip lika fort på 80-sträckorna, strax under 100 km/h. På 100-sträckorna ligger även samtliga strax över 100 km/h, de är således större fartsyndare på 80 km/h än på 100 km/h. Sedan 2017 har inte mycket hänt med hastigheterna, då hastigheten på E4:an hos taxibilarna uppmärksammades för två år sedan var branschen överens om att man skulle bidra till en sänkning men så har alltså inte blivit fallet enligt VTI.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening