Foto: Pressbild/SigtunaHem

Så ska Valsta bli bättre

Tillsammans med konsultföretaget Tyréns har SigtunaHem tagit fram en plan för hur Valsta ska förbättras. Man har tillsammans flera olika konkreta förslag för en bättre stadsdel.

Tyréns ska hjälpa till med att göra Valsta till en bättre stadsdel. De hjälpte till att starta en så kallad BID-förening (Business Improvement District). Föreningen är nu igång och det finns konkreta planer för vad man ska göra den kommande tiden.
– Efter att ha fått upp ögonen för metoden med BID-föreningar började vi leta efter en partner som kunde hjälpa oss att initiera arbetet med en BID-förening. Efter att ha gått igenom marknaden fastnade vi för Tyréns som hade den bredd, erfarenhet och de muskler som vi behövde, säger Göran Langer, vd på Sigtunahem.

Många goda krafter
Tyréns konstaterar att Valsta har och har haft en del problem men att det finns goda krafter i området samt att det arrangeras midsommarfirande och gårdsfester regelbundet.
– Det finns exempelvis engagerade näringsidkare, idrottsföreningar och religiösa samfund som ser områdets potential. Dessa bjöd vi in för att samarbeta i den nya BID-föreningen, berättar Ylva Preutz Papantoni, ansvarig för Tyréns arbete i Valsta.

Plogga en aktivitet
Göran Langer uppger att det finns faktiska aktiviteter som ska bidra till ett stoltare och tryggare.
– Det kan vara stort som smått, berättar Göran Langer. En rolig idé är om vi tillsammans med en av föreningarna kunde få medlemmarna att ”plogga” i Valsta. Plogga innebär att när de är ute och joggar även plockar upp skräp de ser. De plockar och joggar samtidigt, de ”ploggar”.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.