Skojfjärden mellan Sigtuna och Skokloster anses vara i så dåligt skick att man nu måste ta krafttag för att rädda den.
Skofjärden mellan Sigtuna och Skokloster har dålig ekologisk status på grund av för mycket jordbruk och hästgårdar i närheten så att det rinner ner fosfor i sjön. Sjön blir då övergödd med dålig vattenstatus och återkommande algblomning rapporterar SVT Uppsala.
Sigtuna går ihop med Upplands-Bro och Håbo för att öka vattenkvaliteten i tre sjöar i närområdet, inte bara Skofjärden utan Stora och Lilla Ullfjärden. En vattensamordnare har inrättats som ska besöka gårdar i bygderna kring sjön och försöka få till åtgärder som stoppar de olika näringsämnena från att nå vattnet. Vattensamordnare är Zanna Zielfeldt Niklas som uppger för SVT att gårdar kan söka medel för att anlägga våtmarker bland annat.
Nyheter Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Nyheter Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Nyheter Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Nyheter Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.
Nyheter En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.
Nyheter Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.
Nyheter Kommunfullmäktige väntas fatta beslut om att tillåta ombildning av hyresrätter i Pilsbo. Förslaget innebär att 64 lägenheter och två lokaler kan omvandlas till bostadsrätter.
Nyheter SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.