Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Så olycksdrabbat var höstlovet

Fyra trafikolyckor inträffade i kommunen under höstlovsveckan som är reseintensiv genom länet och E4:an.

Under höstlovsveckan registrerades 89 olyckor längs de stora vägarna i Stockholms län, enligt data från Trafikverket sammanställd av Newsworthy. Den mest olycksdrabbade dagen var måndagen den 30 oktober på riksnivå, medan fredagen den 3 november hade flest olyckor i Stockholms län, totalt 18 stycken.

Höstlovsveckan, som inkluderade både helgen före och efter skollovet (lördagen den 28 oktober till och med söndagen den 5 november), visade sig vara mer olycksdrabbad än genomsnittet. Det totala antalet olyckor (89) överstiger genomsnittet för en vecka med omgivande helger i Stockholm, där medelvärdet ligger på 73,3 olyckor. Snöovädret i början av veckan tros ha bidragit till den ovanliga ökningen av olyckor, särskilt i de mellersta delarna av landet.

När det gäller specifika platser och vägar var E4 genom Stockholms kommun mest olycksdrabbad med 13 olyckor. Dessutom inträffade två olyckor på E4 genom Sigtuna kommun och ytterligare två på väg 273 vid Arlanda. Denna information ger en inblick i de geografiska och vägspecifika mönstren för trafikolyckor under höstlovsveckan.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.