Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Så olycksdrabbat var höstlovet

Fyra trafikolyckor inträffade i kommunen under höstlovsveckan som är reseintensiv genom länet och E4:an.

Under höstlovsveckan registrerades 89 olyckor längs de stora vägarna i Stockholms län, enligt data från Trafikverket sammanställd av Newsworthy. Den mest olycksdrabbade dagen var måndagen den 30 oktober på riksnivå, medan fredagen den 3 november hade flest olyckor i Stockholms län, totalt 18 stycken.

Höstlovsveckan, som inkluderade både helgen före och efter skollovet (lördagen den 28 oktober till och med söndagen den 5 november), visade sig vara mer olycksdrabbad än genomsnittet. Det totala antalet olyckor (89) överstiger genomsnittet för en vecka med omgivande helger i Stockholm, där medelvärdet ligger på 73,3 olyckor. Snöovädret i början av veckan tros ha bidragit till den ovanliga ökningen av olyckor, särskilt i de mellersta delarna av landet.

När det gäller specifika platser och vägar var E4 genom Stockholms kommun mest olycksdrabbad med 13 olyckor. Dessutom inträffade två olyckor på E4 genom Sigtuna kommun och ytterligare två på väg 273 vid Arlanda. Denna information ger en inblick i de geografiska och vägspecifika mönstren för trafikolyckor under höstlovsveckan.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.