Foto: Riksbanken

Så mycket vill SigtunaHem höja hyran

SigtunaHem yrkar hyreshöjning på 3,5 procent från nyår: - Vi har ett ansvar för att upprätthålla hyresrättens konkurrenskraft, och kostnadstäckning är en given utgångspunkt för förhandlingar, säger SigtunaHems fastighetschef Bertil Hallbäck.

SigtunaHem motiverar en hyreshöjning på 3,5 procent med att kostnader för att äga och förvalta lägenheter ökat generellt. Likaså kostnaderna för köpta tjänster, reparationer och löpande underhåll.
– Om vi inte har täckning för våra kostnader kan vi varken bygga nya bostäder eller på lång sikt behålla vårt befintliga bestånd, konstaterar Bertil Hallbäck.

Hallbäck säger att SigtunaHem vill fortsätta erbjuda bra bostäder till alla och utveckla hyresrätten samtidigt som man avser öka trygghet i sina områden.
-Vi vill också bidra till kommunens tillväxt genom att skapa nya bostäder. De senaste fyra åren har hyreshöjningarna släpat efter den samhällsekonomiska utvecklingen, säger Bertil Hallbäck.

SigtunaHem och Hyresgästföreningen ska nu inleda förhandlingar om höjningen. SigtunaHem avser införa höjningen direkt efter nyår.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.