Foto: Riksbanken

Så mycket välfärd köper kommunen in

Sigtuna kommun ökade sina inköp av välfärdstjänster från privata utförare med 3,3 procent mellan åren 2008-2017.

Dagens Samhälle har kartlagt andelen välfärdstjänster som kommunerna köper in, det innebär skola, vård och andra tjänster. Sigtuna kommuns andel har ökat sedan 2008 från 12,4 procent till 15,4 procent. 2017 var dock ett år som kommunerna köpte mindre av boenden för nyanlända, jämfört med 2016 enligt Dagens Samhälle. I jämförelse med grannkommunen Väsby har Sigtuna fortfarande en låg andel inköp, Väsby ligger på 40 procent 2017, en ökning från 25,5 2008. Upplands-Bro ligger ungefär på samma nivå som Sigtuna kommun.

Täby, Solna och just grannkommunen Väsby är de som köper in störst andel välfärd externt. Täby ligger på 46,1 procent. 9 av 10 kommuner i rikstopplistan är från Stockholms län. Tia i riket är Vallentuna med 30,1 procent för 2017.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening