Nye kommundirektören Birgitta Pettersson nya lön är satt till 130 000 kronor.
Birgitta Pettersson anställdes som kommundirektör nyligen och hon tillträdde sin tjänst i augusti. Hennes lön blir 130 000 kronor enligt en sammanställning som Dagens Samhälle har gjort över kommundirektörernas löner.
Kommuncheferna har ett stort ansvar och i jämförelse med näringslivet så är det inte så höga löner enligt professor Rolf Solli som forskat om ledarskap i offentlig sektor. Men under 2000-talet har lönerna ökat i allt snabbare takt än för övrig arbetsmarknad. Snittlönerna för män respektive kvinnor är i stort sett jämställda, 92 211 kr/månad för kvinnor och 92 368 för män.
Birgitta Petterssons lön är 12 000 kr/månad högre än Väsbys Regina Kevius och 5000 kronor högre är Bros Ida Texell. Hon tjänar även mer än Sollentunas Per Törnvall som ligger på 120 000 kronor i månaden. Christina Rapp Lundahl i Järfälla kvitterar ut 142 744 kronor i månaden. Sigtunas förre kommunstyrelseordförande Anders Johansson, numera Sandén, tjänar 89 500 kronor i månaden som kommundirektör i Åmål.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.