Foto: Riksbanken

Så mycket tjänar förstelärarna

Sigtuna kommun betalar ut bland de högsta lönerna till så kallade förstelärare i hela landet.

Nacka, Stockholm, Halmstad och därefter Sigtuna. Här finns alltså den fjärde högsta medellönen för en förstelärare enligt Lärarnas tidning. 41 472 kronor i månaden tjänar en förstelärare. Samtidigt visar siffrorna att Sigtuna också har en av de största lönespridningarna mellan högsta och lägsta förstelärarlönen på 17400 kronor.

Lönerna för förstelärare skiljer sig åt i landet, lägst i Forshaga på ca 33700 kronor och mest i Nacka på nästan 41 700 kronor. Anledningen till skillnaden kan bero på vilka lärare som utses till försteförare; deras bakgrund, ålder och skolform bland annat. Generellt anses lönerna högre i Stockholms län.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.