Foto: Riksbanken

Så mycket tjänar förstelärarna

Sigtuna kommun betalar ut bland de högsta lönerna till så kallade förstelärare i hela landet.

Nacka, Stockholm, Halmstad och därefter Sigtuna. Här finns alltså den fjärde högsta medellönen för en förstelärare enligt Lärarnas tidning. 41 472 kronor i månaden tjänar en förstelärare. Samtidigt visar siffrorna att Sigtuna också har en av de största lönespridningarna mellan högsta och lägsta förstelärarlönen på 17400 kronor.

Lönerna för förstelärare skiljer sig åt i landet, lägst i Forshaga på ca 33700 kronor och mest i Nacka på nästan 41 700 kronor. Anledningen till skillnaden kan bero på vilka lärare som utses till försteförare; deras bakgrund, ålder och skolform bland annat. Generellt anses lönerna högre i Stockholms län.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening