Det var den regnigaste dagen i maj på tjugo år i östra Svealand och i i kommunen föll det cirka 40 mm regn.
En av de regnigaste majdagarna de senaste tjugo åren var det i Stockholms län rapporterar SR Stockholm. SMHI har dessvärre ingen observationsstation som registrerar nederbörd i Sigtuna kommun, den närmaste finns i Vassunda, alltså nära kommungränsen. Den registrerade 40 mm nederbörd under det senaste dygnet, alltså 26 maj. Det regnade desto mer söder om stan och i Norrtälje enligt rapporteringen.
SVT Stockholm rapporterar att många fått källare översvämmade i hela länet, de flesta ärendena rör söderort. Inga larm om översvämningar kom in i Sigtuna kommun som räddningstjänsten behövde åka ut på. Fram till fredag ska regnet vara borta, det avtar redan nu under torsdagen. Klass 1-varning är utfärdad för Stockholms län gällande höga flöden.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.
Nyheter Tullverket begär ökade anslag de kommande åren och lyfter behovet av mer resurser för att klara EU:s nya krav och stärka arbetet mot organiserad brottslighet. Myndigheten lämnar nu sitt budgetunderlag till regeringen.
Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.