Foto: Daniel Iskander/Genrebild

Så mycket kostar matkassen

Den årliga matkasseundersökningen från Pensionärernas Riksorganisation, PRO, visar att butikerna i kommunen ligger lågt i pris jämfört med andra butiker i länet.

Willys Märsta har länets näst billigaste matkasse med 744 kronor kronor, bara Willys i Upplands-Bro ligger lägre till enligt den undersökning som PRO presenterade på tisdagen. Matkassen i Bro är cirka sex kronor billigare än i Märsta.

PRO har även undersökt priserna hos ICA Kvantum och Stora Coop i Märsta. på ICA Kvantum kostade matkassen 764 kronor, på COOP 780 kronor. PRO har i matkassen inkluderat drygt 30 varor som utgör basen i handel, bland annat spaghetti, leverpastej, ägg, filmjölk och smör. Billigaste matkassarna i riket hittar man i Värmland där flera butiker låg under 680 kronor för samma matkasse som i Märsta kostar 744 kronor.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Nyheter När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Nyheter Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.