Foto: Region Gotland/Malin Ericsson

Så mycket kostar Almedalen i år för kommunen

Sigtuna kommun är med i Almedalen i år igen och har med en delegation på fem personer till en kostnad av drygt 66 000 kronor.

Fem personer från kommunen åker ner till Almedalsveckan som just nu pågår. Organisationen Skattebetalarna har sammanställt kostnaden för deltagande kommuner, i Sigtunas fall uppgår kostnaden på 66 000 kronor. På plats finns bland annat Olov Holst som deltar i seminarium om Arlandaregionen. Ett seminarium som sänds live med start 9.30 på onsdagen.

Du kan se eventet om Arlandaregionen här

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.