Foto: Genrebild/Hemnet

Så mycket kostade dyraste husen och villorna

Det dyraste huset som såldes kommunen de senaste 12 månaderna var en villa i centrala Sigtuna.

13,5 miljoner, så mycket kostade det senaste årets dyraste hus i kommunen. Det var en villa på Stora Nygatan i Sigtuna som såldes för det priset. Tvåa på listan är ett hus på Erikssundsvägen för 10,25 miljoner och tre här ett hus i Broby, Märsta, för 9,5 miljoner kronor. Totalt var det sju objekt i kommunen som kostade 8 miljoner eller mer.

Dyraste lägenheten kostade 5,295 miljoner kronor och såldes på Klockbacken i Sigtuna. Totalt var det tre bostadsrätter i kommunen som gick för över 5 miljoner kronor, samtliga i Sigtuna. Märstas dyraste bostadsrätt såldes i Steninge slottsby med 3,645 miljoner.

Källa: Hemnet

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.