Foto: Genrebild/Hemnet

Så mycket kostade dyraste husen och villorna

Det dyraste huset som såldes kommunen de senaste 12 månaderna var en villa i centrala Sigtuna.

13,5 miljoner, så mycket kostade det senaste årets dyraste hus i kommunen. Det var en villa på Stora Nygatan i Sigtuna som såldes för det priset. Tvåa på listan är ett hus på Erikssundsvägen för 10,25 miljoner och tre här ett hus i Broby, Märsta, för 9,5 miljoner kronor. Totalt var det sju objekt i kommunen som kostade 8 miljoner eller mer.

Dyraste lägenheten kostade 5,295 miljoner kronor och såldes på Klockbacken i Sigtuna. Totalt var det tre bostadsrätter i kommunen som gick för över 5 miljoner kronor, samtliga i Sigtuna. Märstas dyraste bostadsrätt såldes i Steninge slottsby med 3,645 miljoner.

Källa: Hemnet

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening