Jacob Ekerot, mäklare och franschisetagare på FastighetsbyrånFoto: Pressbild/Fastighetsbyrån
Så mycket har bostadsrätterna ökat
Trots att priserna på bostadsrätter sjunkit det senaste åren har det ändå varit en bra affär att äga sin bostad om man haft den några år.
Fastighetsbyrån har sammanställt siffror över ökningarna på bostadsrättsmarknaden i länet. Där framgår att Sigtuna haft den tionde största ökningen av 26 kommuner. Snittpriset för en bostadsrätt 2013 var 1 088 000 kronor och 2018 är snittpriset nästan 1,8 miljoner. En ökning med 65 procent. – Sigtuna kommuns utveckling de senaste fem åren är väldigt positiv med betydligt större procentuell ökning än merparten av orter i Stockholms län, konstaterar mäklaren Jakob Ekerot på Fastighetsbyrån Sigtuna/Märsta.
Störst har ökningen dock varit i Nykvarn med nästan dubblerat pris från 1,17 till 2,2 miljoner kronor. Sigtuna har i procent haft en större ökning än Väsby (2%) men i rena kronor är ökningen större i grannkommunen (850 000). Bro är sjua på länslistan med en ökning på 73 procent och 876 000 kronor. – Ser man i kronor och ören så ser man också en större ökning i vår kommun än snittet vilket också är bra. Vi ser försiktigt positivt på marknaden framöver då vi upplevt fler på visningarna sen sommarsemestrarna än tidigare i år och många av bostäderna säljs återigen med budgivning. På sikt är, i princip alltid, ett bostadsköp en bra investering och dessa siffror bevisar just detta, analyserar Jakob Ekerot.
Nyheter Region Stockholm har beslutat att förlänga det nuvarande nödavtalet med SJ om pendeltågstrafiken. När det gällande avtalet löper ut 2026 ersätts det av ett nytt tvåårigt avtal, som gäller fram till 2028.
Notiser Företaget Miljödata har utsatts för en cyberattack och blivit föremål för utpressning. Sigtuna kommun är en av flera kommuner som använder bolagets system, rapporterar unt.se.
Nyheter Skolor i Sigtuna inleder samarbeten med lokala företag. Genom mentorskap och gemensamma aktiviteter ska elever redan i låg- och mellanstadiet få en inblick i arbetslivet och upptäcka olika yrken.
Nyheter Sigtuna kommun fortsätter att växa. Enligt nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB) ökade folkmängden med 207 personer under det andra kvartalet 2025. Vid halvårsskiftet bodde 52 926 personer i kommunen.
Nyheter Invasiva djur- och växtarter fortsätter att sprida sig i Sverige. Hittills i år har 28 arter som bedöms utgöra mycket hög risk för den biologiska mångfalden rapporterats i Sigtuna kommun. Bland dessa finns kanadagås, apel och mahonia.
Nyheter Antalet registrerade hundar i Sigtuna kommun minskade under 2024. Vid årsskiftet fanns 4 718 hundar registrerade i kommunen, vilket är 119 färre än året innan. Det motsvarar 89 hundar per 1 000 invånare – en lägre andel än riksgenomsnittet.
Blåljus Polisen har registrerat totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 33. Av dessa gäller 84 händelser som ska ha inträffat under just den veckan, medan övriga avser tidigare tidpunkter.
Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.