Jacob Ekerot, mäklare och franschisetagare på FastighetsbyrånFoto: Pressbild/Fastighetsbyrån
Så mycket har bostadsrätterna ökat
Trots att priserna på bostadsrätter sjunkit det senaste åren har det ändå varit en bra affär att äga sin bostad om man haft den några år.
Fastighetsbyrån har sammanställt siffror över ökningarna på bostadsrättsmarknaden i länet. Där framgår att Sigtuna haft den tionde största ökningen av 26 kommuner. Snittpriset för en bostadsrätt 2013 var 1 088 000 kronor och 2018 är snittpriset nästan 1,8 miljoner. En ökning med 65 procent. – Sigtuna kommuns utveckling de senaste fem åren är väldigt positiv med betydligt större procentuell ökning än merparten av orter i Stockholms län, konstaterar mäklaren Jakob Ekerot på Fastighetsbyrån Sigtuna/Märsta.
Störst har ökningen dock varit i Nykvarn med nästan dubblerat pris från 1,17 till 2,2 miljoner kronor. Sigtuna har i procent haft en större ökning än Väsby (2%) men i rena kronor är ökningen större i grannkommunen (850 000). Bro är sjua på länslistan med en ökning på 73 procent och 876 000 kronor. – Ser man i kronor och ören så ser man också en större ökning i vår kommun än snittet vilket också är bra. Vi ser försiktigt positivt på marknaden framöver då vi upplevt fler på visningarna sen sommarsemestrarna än tidigare i år och många av bostäderna säljs återigen med budgivning. På sikt är, i princip alltid, ett bostadsköp en bra investering och dessa siffror bevisar just detta, analyserar Jakob Ekerot.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.