Foto: Pressbild/Svensk Fastighetsförmedling

Så mycket har bostadspriserna gått upp på tjugo år

Över tusen procent har bostadspriserna ökar på 20 år i några av länets kommuner, Sigtuna har också en kraftig ökning enligt siffror från Svensk Fastighetsförmedling.

Svensk fastighetsförmedling har gjort en djupdykning i bostadspriserna de senaste 20 åren. Undersökningen visar att priserna på bostadsrätter på 20 år har gått upp med 643 procent i Sigtuna kommun, 157 procent på 10 år och 88 procent på fem år. I grannkommunerna Upplands-Bro och Upplands-Väsby har ökningen varit ännu större. På 20 år har priserna i Bro ökat med 1188 procent och i Väsby med 1023 procent.

På villasidan har priserna i kommunen ökat med 252 procent på 20 år, 51 procent på 10 år och 37 procent på fem år. Högsta ökningen i länet och riket finns på Lidingö med 366 procent. Botkyrka står för den högsta ökningen i riket gällande bostadsrätter de senaste 20 åren med 1474 procent.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Här finns kommunens dyraste villor

Bostad Det skiljer drygt sex miljoner kronor mellan det dyraste och billigaste villaområdet i Sigtuna kommun. Det visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy tagit del av.

Hyreshöjningar med över tre procent

Bostad Hyresförhandlingarna mellan SigtunaHem och Hyresgästföreningen är nu avslutade. Parterna har enats om en genomsnittlig hyreshöjning på 3,5 procent från och med den 1 januari 2026.

Familj i Märsta fick hyressänkning efter råttproblem

Bostad En familj i Märsta som under en längre tid haft råttor inne i sin lägenhet har nu fått problemet åtgärdat och beviljats ekonomisk kompensation. Hyresvärden har genomfört åtgärder i bostaden och familjen får en hyressänkning på 30 procent under sju månader, motsvarande cirka 18 000 kronor.

Villapriserna steg under året

Bostad Villapriserna i Sigtuna kommun ökade under året, samtidigt som fler affärer genomfördes. Utvecklingen följer trenden i Stockholms län och i landet som helhet.

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.