Foto: Genrebild

Så mycket får kommuninvånarna i Grönt avdrag

Småhusägare i länet har fått 185 miljoner kronor i grönt avdrag för installationer av grön teknik.

185,3 miljoner kronor har betalats ut till länsborna för grönt avdrag som innebär skattereduktion för grön teknik som till exempel för solcellsenergi rapporterar SVT Stockholm. I Sigtuna kommuns fall är det 66 kronor per invånare som betalats ut i skattereduktion. Bara fyra andra kommuner har lägre bidrag än sigtunaborna. Jämfört med grannkommunerna fick väsbyborna 78 per invånare, i Vallentuna 115 kronor och Bro 93.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening