Foto: Daniel Iskandar/Genrebild

Så mycket ekologiskt köps in av kommunen

Kommunen köper in drygt 40 procent av livsmedel som ekologiskt enligt en sammanställning från EkoMatCentrum.

Landets kommuner upplever brist på möjlighet att köpa in ekologisk mat enligt EkoMatCentrum. Även andelen KRAV-märkt uppges minska.
– Trenden för tillfället hos både kommuner och regioner verkar vara lokal- och närproducerad mat. Man ser inte att det går att kombinera nära med ekologiskt. Detta går dock alldeles utmärkt – i Sverige finns 4.000 KRAV-certifierade bönder och 700 förädlingsföretag som producerar KRAV och eko. Ska vi nå 2030-målen avseende ekologiskt för både konsumtion och produktion måste vi gemensamt göra allt för att kombinera det svenska med det ekologiska och KRAV-märkta, säger Staffan Carlberg, marknads- och regelutvecklare på KRAV.

För Sigtuna kommuns del har man svårt att nå sitt ekomål på grund av brist på vissa ekologiska livsmedel.
– Sigtuna kommun har inte dragit ner på ekomålet som i år ska upp till 42 procent ekologiskt. Men de upplever att det kan vara svårt att få tag på vissa ekologiska produkter. Deras grossist letar ersättningsvaror men kan inte alltid erbjuda ekologiska alternativ vilket påverkar andelen ekologiskt i år, säger Eva Fröman på EkoMatCentrum med säte i Sigtuna.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.