Sigtuna kommun ligger fortsatt kvar strax över 70 procent vaccinerade efter vecka 24.
Siffror från FHM visar att nästan 28 000 kommuninvånare fått en första dos med vaccin mot covid-19, det motsvarar 71,1 procent av befolkningen. 23 173 har fått två doser, alltså snart sex av tio. Andelen vaccinerade i kommunen har de senaste veckorna inte ökat så mycket och totalt sett har kommunen legat strax över 70 procent för första dosen. Den kraftiga ökningen som skedde under sommaren har stannat av.
Andelen ungdomar som vaccinerats presenteras nu också av FHM, 42 procent av 16-17-åringarna har fått första dosen, fem procent har fått andra dosen. Det rör sig om drygt 800 16-17-åringar av 1899 i den åldern. Vaccinationstäckningen är lägre bland 18-29 år och 30-39, där är det 42 respektive 53 procent av åldersgruppen som är vaccinerade. Av 50-plussare är det över 80 procent.
Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.
Nyheter Ayla i Märsta riskerar att utvisas efter beslut från Migrationsverket, trots att hon har bott i Sverige sedan tonåren, gått i svensk skola och i dag arbetar inom omsorgen.
Nyheter Kraftigt vinterväder skapar omfattande problem på Arlanda, där både flygtrafik och bagagehantering påverkas. Resenärer har fått vänta i timmar och stora mängder bagage har samlats i terminalerna.
Blåljus En ordväxling mellan en taxichaufför och en kund ledde till polisinsats vid Arlanda under lördagsförmiddagen. En av männen misstänks nu för brott.
Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.
Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.