Foto: Jamshid Jamshidi

Så många trafikolyckor inträffade under påsken

Under påskveckan inträffade fem trafikolyckor i kommunen.

Påskveckan som brukar vara en av de trafikintensivaste veckorna i landet innehöll fem trafikolyckor i kommunen. Det var en relativt lugnt vecka, fyra olyckor inträffade på E4:an enligt siffror som Newsworthy sammanställt. Totalt i länet inträffade 167 olyckor, varav åtta i grannkommunen Väsby. Polisen hade inför veckan uppmanat till lugn ute på vägarna i samband med resande norrut eller till firande hos vänner och bekanta. Newsworthy konstaterar att E4:an mellan Bredden-Rotebro är en olycksdrabbad sträcka i båda riktningar. E4:an genom kommunen är inte överrepresenterad gällande olyckor den aktuella veckan.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.