Vinter i BurebackenFoto: Magnus Granhagen

Så många snödagar kan gå förlorade

Sigtuna uppge förlora hela en månads snö till slutet av seklet om utsläppen inte minskar.

Julen var snötäckt i år och även förra året. Men till sekelskiftet kan 2 av 3 snödagar i kommunen vara borta. Detta enligt analyser från SMHI som Newsworthy har sammanställt. Under de senaste decennierna har Sigtuna kommun haft ungefär sju veckor med snö men i ett framtida scenario så är det en kraftig minskning till mellan 6-19 dagar en normal vinter i slutet av seklet beroende på hur utsläppsutvecklingen blir.

Minst 33 snödagar väntas gå förlorade men redan om 50 år så har vi tappat sex dagar. Snölösheten flyttar norrut och kan nå upp till Gävle om 50 år med dagens utsläppstakt. Med begränsade utsläpp så kan snölösheten stanna i sydligaste delarna av landet samt Småland.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening