Foto: Jamshid Jamshidi

Så många singlar finns det i kommunen

Av de drygt 47 000 invånarna i kommunen är lite mer än var tionde singel enligt Statistiska centralbyrån.

Sigtuna kommun hade under 2018 13 procent singlar, allts personer som bor ensamma. Det rapporterar Mitt i Stockholm som tagit del av siffror från Statistiska centralbyrån. Andelen singlar har dock minskat i kommunen de senaste sju åren, 2011 var det 15 procent singlar. Är man på jakt efter sällskap så ska man bege sig till Solna, där är mer än var femte person singel, likaså i Stockholm. Norrtälje och Sundbyberg har också kring 20 procent singlar. Minst andel singlar finns på Ekerö med tio procent. I grannkommunen Väsby var andelen singlar knappt 15 procent.

Brännbollsturnering i Märsta

Nöjesnyheter Lördagen den 7 juni arrangeras brännbollsturneringen Brännplattan Open 2025 på gräsytorna framför Vikingahallen i Märsta. Turneringen genomförs av Skånela IF i samarbete med O’Learys och Festspecialisten.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening