Äkta parmesan med en stämpelFoto: Stockholms stad

Så många serveringar fuskar med maten

Sigtuna kommuns lisvmedelsinspektörer har medverkat i en länsomfattande insats där man kontrollerar att restauranger serverar det som verkligen står på menyn.

Nio restauranger i kommunen har kontrollerats huruvida de serverar det som verkligen står på menyn, alltså om det är parmaskinka, parmesanost, olivolja, fetaost eller oxfilé. Man har också kontrollerat om det som presenterades som KRAV-märkt eller ekologiskt verkligen var det.

Det fanns några avvikelser bland serveringarna i kommunen. Totalt i länet kontrollerades 199 serveringar men 30 procent av de som sa sig servera parmaskinka eller parmesanost hade annat på tallriken. Generellt sett fick gästen vad man betalat för, det vill säga restaurangen bytte inte ut det som stod på menyn mot billigare alternativ.

Just parmaskinka och parmesan visade den största avvikelsen, olivolja, fetaost och nötkött som uppgavs vara svenskt fick avvikelse i 13 procent av kontrollerna. Oxfilén visade sig vara oxfilé i 97 procent av fallen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Nyheter Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.