Arlanda noterade en kraftig resenärsökning i februari jämfört med förra året: - Allt pekar fortsatt mot en reseintensiv sommar och vi förbereder oss därefter, säger Swedavias VD Jonas Abrahamsson.
1,4 miljoner reste via Arlanda förra månaden vilket är en ökning med 81 procent jämfört med februari 2022 och resandet är på 79 procent av nivåerna som innan pandemin. Utrikesresandet står för 85 procent av all trafik och uppgick till 1,1 miljoner. Inrikes var det cirka 700 000 resenärer, en ökning med 67 procent jämfört med förra året. – Det är glädjande att flygbolagen fortsätter sina satsningar med nya linjer och utökad trafik på såväl Arlanda och Landvetter som våra regionala flygplatser. Satsningarna stärker svensk tillgänglighet och konkurrenskraft, säger Jonas Abrahamsson, Swedavias vd och koncernchef.
Stabil återhämtning för flyget Abrahamsson konstaterar att flygets återhämtning är fortsatt stabil trots konjunkturen och ökade kostnader för hushållen. Ett antal nya rutter lanseras under mars-april från Arlanda. – Allt pekar fortsatt mot en reseintensiv sommar och vi förbereder oss därefter. Vi och våra partners fortsätter därför bland annat med att stärka vår bemanning på flygplatserna och intensifierar samtidigt arbetet med att använda tillgänglig kapacitet på våra flygplatser på bästa sätt. Exempelvis arbetar vi på Stockholm Arlanda med fördelningen av flygbolag på våra terminaler för att skapa smidigare resenärsflöden, säger Jonas Abrahamsson.
Näringsliv Den 17–18 september hålls en yrkesmässa på Byggbranschens säkerhetspark vid Arlanda, dit omkring 400 elever från årskurs 8 och 9 är inbjudna. Under två dagar får eleverna testa på olika yrken inom samhällsbyggnadssektorn genom 11 stationer bemannade av yrkesverksamma.
Näringsliv Norwegian presenterar sitt basprogram för sommaren 2026 och meddelar att flygbolaget kommer att trafikera över 60 linjer till mer än 50 destinationer från Sverige. För Arlanda innebär det fler avgångar till flera populära resmål samt en breddning av utbudet.
Näringsliv Wizz Air lanserar en ny direktlinje från Stockholm Arlanda Airport till Tirana i Albanien. Flyglinjen startar den 2 mars 2026 och kommer att trafikeras fyra gånger i veckan med en Airbus A321.
Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Arlanda har utsetts till vinnare i den nordiska finalen av NCSC Nordic Awards i kategorin ”Årets kommersiella yta under 25 000 kvadratmeter”.
Näringsliv Den 4 september arrangerades den första upplagan av Däckbytar-SM i Arlandastad. Inför stor publik fick tio finalister från hela landet visa sina kunskaper och färdigheter i däckbytarhantverket.
Näringsliv En fastighetsaffär har genomförts i Sigtuna och Knivsta. Arnolds Vingar AB har sålt ett bestånd bestående av fyra bostadsfastigheter, en förskola och en kontorsfastighet till CJE Förvaltnings AB. Totalt omfattar affären 3 500 uthyrbara kvadratmeter i centrala lägen.
Näringsliv Antalet företagskonkurser i Sigtuna kommun har ökat markant under årets åtta första månader. Enligt statistik från UC har 50 bolag gått i konkurs hittills i år, att jämföra med 34 under samma period 2023 – en ökning med 47 procent.
Näringsliv Efter flera års uppehåll återvänder Porsche World Road Show till Sverige. Mellan den 11 och 23 september hålls evenemanget på Arlanda Test Track i Arlandastad.
Näringsliv Märsta Förenade är med i ett nytt pilotprojekt tillsammans med Heidelberg Materials Ballast Sverige. Nu ska en helt eldriven lastbil köra grus och krossmaterial mellan täkten i Riksten och kunder i Stockholm, både dag och natt.
Näringsliv Sedan den 1 juni är gårdsförsäljning av alkohol tillåten i Sverige. För First Distillery vid Wenngarns slott i Sigtuna har förändringen redan gett märkbara resultat. Omsättningen har ökat med omkring 30 procent under sommaren.
Näringsliv I höst etablerar sig sushikedjan Sushi Yama på Arlanda flygplats. Den nya restaurangen öppnar i SkyCity, intill den tidigare säkerhetskontrollen vid Terminal 5.
Näringsliv Den 4 september avgörs den första upplagan av Däckbytar-SM i Arlandastad. Tio finalister från hela landet gör upp om titeln genom ett praktiskt hjulskifte inför publik på Training Partner.
Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.