Sigtuna kommun har ca 64 procent av nyanlända i jobb fram till 2015, det är långt under vad andra medelstora kommuner presterar.
64 procent av de nyanlända flyktingarna fram till 2015 var i arbete, det är bara 3,5 procent över det förväntade enligt siffror från Dagens samhälle. I en ranking bland medelstora kommuner är Sigtuna på plats 27 av 90. 2625 personer räknades som flyktingar i Sigtuna kommun mellan 20-64 år 2015. Grannkommunen Väsby hade 2277 nyanlända och nästan 71 procent var i jobb, vilket är 7,3 procent över förväntan. Kiruna är den kommun som presterar bäst med 24,9 procent över förväntan i arbete. I Gällivare som är tvåa på listan var 77,2 procent av de nyanlända i arbete.
Nyheter Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Nyheter Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.
Nyheter Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.
Nyheter Lokalpolisområde Sollentuna som Sigtuna kommun hör till uppmanar trafikanter att undvika att ge sig ut på vägarna med anledning av det rådande vädret med Gul varning från SMHI.