Nästan 5800 stockholmare ska mönstra i år, av dessa är 114 från Sigtuna kommun.
Sommaren brukar vara en intensiv period för mönstring då många ungdomar kallas till mönstringen. I år är det ungdomar födda 2005 som kallas in, från Sigtuna kommun är det totalt 114 personer fördelat på 74 män och 40 kvinnor. Från grannkommunen Väsby är det 106 personer, varav 75 män och 31 kvinnor. Bortsett från Stockholm där nästan 1900 mönstrar så är det Nacka som har flest som mönstrar med 395 personer.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.