Sigtuna kommun är 18:e dyraste kommun i landet om du ska köpa bostad, det framgår av siffror som Svensk Fastighetsförmedling och Svensk Mäklarstatistik tagit fram.
Du får 28 kvadratmeter villa för en miljon kronor i Sigtuna kommun, det visar siffror som Svensk Mäklarstatistik och Svensk Fastighetsförmedling tagit fram rapporterar Dagens Nyheter. Sigtuna är därmed 18:e dyraste kommun på bostadsmarknaden.
Noterbart är att Sigtuna är marginellt dyrare än Väsby även om man får lika mycket kvadratmeter för miljonen. Minst för pengarna får man på Lidingö, bara 14 kvadratmeter. Listan toppas av idel Stockholmskommuner, bara Göteborg klämmer in sig som elva, Mölndal som 14:e och och Partille 15:e plats.
På bostadsrättssidan är Stockholm etta med 14 kvadrat per miljon och Sigtuna är 31:a med 32 kvadratmeter för en miljon. I Väsby får man 29 kvadratmeter för en miljon kronor. Även i Upplands-Bro är det dyrare än i Sigtuna.
Ung & Student En undersökning som märsta.nu genomförde på Midgårdsvallen under torsdagen visar att många unga i Märsta spenderar stora delar av sitt sommarlov framför skärmen.
Blåljus En berusad man i 30-årsåldern omhändertogs av polis på Arlanda under fredagskvällen efter att ha knuffat en annan person. Händelsen inträffade strax före klockan 18 och ledde till ett larm om stökigt beteende på flygplatsen.
Notiser Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.
Politik Mellan den 8 och 21 september hålls kyrkovalet i Svenska kyrkan. Då får medlemmar över hela landet möjlighet att rösta om vilka som ska styra kyrkan under de kommande fyra åren – både lokalt och nationellt.
Ung & Student Allt fler gymnasieelever i Sigtuna kommun får sitt CSN-stöd indraget. Under läsåret 2024/2025 handlar det om 222 personer – motsvarande 11,4 procent av de studiemedelsberättigade i kommunen. Det är den högsta siffran på tre år och en ökning från 204 personer (10,7 procent) förra året.
Ung & Student Under måndagseftermiddagen inleddes "Sommarkul för alla" i Rakvereparken i Märsta – ett initiativ som bjuder på kostnadsfria sommarlovsaktiviteter för barn mellan 9 och 12 år.
Nyheter Andelen försenade tåg vid stationerna i Sigtuna kommun sjönk i juni till den lägsta nivån sedan årsskiftet. Av omkring 9 500 tåg som passerade Arlanda C, Märsta och Rosersberg var 879 mer än fem minuter sena – motsvarande 9 procent.