Cirka 80 inbrott har skett i kommunen i år och även om det skett fler i år än förra året så hoppas Grannsamverkarna på under 100 inbrott.
I oktober inträffade sju inbrott i kommunen, inklusive försök till inbrott. Fyra av dessa var fullbordade inbrott. Totalt i år har det skett 81 inbrott, det är lite fler än under 2019 och i nivå med 2018. – Det här året är verkligen speciellt, säger David Lundqvist, ordförande i grannsamverkansföreningen. Femton av de 46 veckorna har varit helt fria från bostadsinbrott, säger David Lundqvist, ordförande i Grannsamverkarna.
Lundqvist hoppas på färre än 100 inbrott i år, förra veckan skedde inga så det är inte omöjligt att man hamnar under 100. – Det är inte otroligt att 2020, med sina inreserestriktioner, gjort det svårare för internationella stöldligor att komma hit. November brukar vara en typisk inbrottsmånad. Därför uppmanas allmänheten att se om sitt hus.
Notiser Hösten 2026 slår JENSEN upp dörrarna till en ny grundskola för F–9 i Steninge, Sigtuna kommun. Skolan har redan väckt stort intresse och har närmare 500 elever i kö.
Blåljus Med båtsäsongen i full gång ökar även risken för stölder. Polisen uppmanar nu båtägare att vara extra vaksamma och ta till åtgärder för att förhindra brott.
Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i takt med att värnplikten byggs ut. I år kallas 131 ungdomar från Sigtuna kommun, vilket motsvarar var sjätte 18-åring.
Blåljus Under vecka 10 registrerade polisen totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rör 85 händelser som ska ha inträffat under samma vecka, medan övriga anmälningar gäller tidigare brott.
Blåljus Tre skarpa handgranater hittades i ett buskage nära en förskola i Märsta, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. Det var personal från förskolan som upptäckte föremålen och larmade polisen vid 15-tiden på onsdagen.