Regionfullmäktige på KungsholmenFoto: Pressbild/Stockholms läns landsting

Så många hoppar av uppdragen som regionspolitiker

Enligt ny statistik från Statistiska Centralbyrån (SCB) har nästan sju procent av personerna som valdes in i regionfullmäktige år 2022 hoppat av inom loppet av ett år.

Detta representerar den högsta andelen avhopp inom ett år för politiska församlingar under hela 2000-talet. Inom Region Stockholm är avhoppen ännu mer påtagliga och uppgår till 7,4 procent, enligt SCB:s rapport.

Jämfört med motsvarande tidpunkt under den föregående mandatperioden har avhoppen från regionfullmäktige ökat. Vid den tidpunkten hade drygt 5 procent av regionfullmäktiges ledamöter hoppat av.

– Avhoppen från regionfullmäktige ett år efter valet har ökat successivt sedan valet 2006, kommenterar SCB.

Samtidigt rapporterar SCB att avhoppen från riksdagen och kommunfullmäktige ett år efter valet 2022 ligger på en lägre nivå jämfört med föregående mandatperiod. Ett år efter valet 2022 hade endast två procent av riksdagens ledamöter hoppat av, vilket är jämförbart med siffrorna efter valet 2002.

Skillnader i mönster märks också beroende på partitillhörighet. I regionfullmäktige var avhopp vanligast bland Sverigedemokraternas ledamöter, medan det i kommunfullmäktige var mest frekvent bland ledamöter från Miljöpartiet.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Nyheter Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

Sigtunaliberalerna positiva till ny partiledare

Nyheter Simona Mohamsson föreslås som ny partiledare för Liberalerna efter Johan Pehrsson. Ett besked som Liberalerna i Sigtuna kommun ser positivt på: - Simona står för en tydlig liberal riktning och har modet att ta de viktiga debatterna, uppger gruppledare Pernilla Bergqvist.

EXTRA

Upphandling av simhallar stoppas

Nyheter Sigtuna kommun avbryter upphandlingen om extern drift av kommunens simanläggningar. Beslutet fattades av kultur- och fritidsnämnden den 22 maj med motiveringen att konkurrensen i upphandlingen varit begränsad och att det inkomna anbudet inte uppfyllde kraven på kostnadseffektivitet.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Nyheter 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Nyheter Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Nyheter Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Fler vårdbesök och kortare väntetider i Stockholmsvården under 2024

Nyheter Region Stockholm rapporterar en ökning av vårdinsatserna under 2024. Enligt årsredovisningen som antogs av regionstyrelsen på tisdagen genomfördes totalt 649 000 fler vårdbesök jämfört med året innan – både i offentlig och privat regi. – Stockholmarna får mer vård än tidigare och väntetiderna har minskat. Det är ett styrkebesked, säger finansregionrådet Aida Hadžialić (S).

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening