Cirka 75 procent av kommuninvånarna över 16 har tagit minst en dos, men när det gäller tredje dosen är det främst personer över 80 som hunnit ta dosen.
Nyligen öppnade Region Stockholm upp för tredje vaccindosen. Alla vuxna som tog en andra dos i maj kan när som helst boka in sig för en tredje dos sedan 20:e december. Siffror från FHM för Sigtuna kommun visar att endast 12 procent i åldern 50-64 år tagit tredje dosen, 65 procent mellan 65-79 och 78 procent mellan 80-89. Bland 90+ är det 65 procent som tagit tredje dosen. Region Stockholm planerar för att öka bokningsläget från i början av 2022 för att de som vill ska kunna boka in sig på tredje dosen.
Politik Fritidsgården vid Sigtuna Fritidscenter stänger, och kommunen satsar istället på mobila fritidsledare som rör sig ute på platser där ungdomar vistas.
Blåljus Under vecka 27 registrerade polisen totalt 168 misstänkta brott i Sigtuna kommun. Bland anmälningarna finns även ett fall av det nyinstiftade brottet förolämpning mot tjänsteman.
Ung & Student En undersökning som märsta.nu genomförde på Midgårdsvallen under torsdagen visar att många unga i Märsta spenderar stora delar av sitt sommarlov framför skärmen.
Blåljus En berusad man i 30-årsåldern omhändertogs av polis på Arlanda under fredagskvällen efter att ha knuffat en annan person. Händelsen inträffade strax före klockan 18 och ledde till ett larm om stökigt beteende på flygplatsen.
Notiser Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.
Politik Mellan den 8 och 21 september hålls kyrkovalet i Svenska kyrkan. Då får medlemmar över hela landet möjlighet att rösta om vilka som ska styra kyrkan under de kommande fyra åren – både lokalt och nationellt.
Ung & Student Allt fler gymnasieelever i Sigtuna kommun får sitt CSN-stöd indraget. Under läsåret 2024/2025 handlar det om 222 personer – motsvarande 11,4 procent av de studiemedelsberättigade i kommunen. Det är den högsta siffran på tre år och en ökning från 204 personer (10,7 procent) förra året.