Nästan 9 av 10 hushåll i kommunen har tillgång till snabbt bredband eller fiber visar de senaste siffrorna från Post- och telestyrelsen: - Länet på god väg att nå det nationella bredbandsmålen för 2020 och för 2025, uppger Länsstyrelsen i ett pressmeddelande.
Allt fler hushåll i kommunen har access till fiber eller snabbt bredband enligt Post- och telestyrelsen. 87 procent av hushållen och arbetstillfällena (18841 och 3958 stycken) har uppkoppling på minst 100 mbit/s varav 75 procent har fiber. Målet för länet är att 95 procent ska ha snabbt bredband till 2020, men just nu saknar 180 000 invånare snabbt bredband runt om i länet. I Sigtuna är det alltså 13 procent av hushållen eller arbetstillfällena som inte har snabbt bredband.
Utbyggnad på landsbygden sämre När det gäller mobilt surf har alla tillgång till 4G. En negativ aspekt för kommuninvånarnas uppkoppling är att bara 40 procent av hushållen och arbetstillfällena utanför tätort och småort har tillgång till snabbt bredband eller fiber. – Företagen har de senaste åren i tuff konkurrens erbjudit fiber även på landsbygden. Vi ser nu konkreta resultat av det arbetet, vilket är jätteroligt. Vi ser också resultat från Länsstyrelsens beslut om bredbandsstöd i skärgården. Under året fokuserar företagen sina resurser på att ansluta de kunder på landsbygden som tecknat avtal. De långa grävavstånden, många markavtal och tillstånd som krävs gör dock att arbetet tar längre tid, Säger Claes Palmgren, regional bredbandskoordinator på Länsstyrelsen.
Nyheter Antalet registrerade hundar i Sigtuna kommun minskade under 2024. Vid årsskiftet fanns 4 718 hundar registrerade i kommunen, vilket är 119 färre än året innan. Det motsvarar 89 hundar per 1 000 invånare – en lägre andel än riksgenomsnittet.
Blåljus Polisen har registrerat totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 33. Av dessa gäller 84 händelser som ska ha inträffat under just den veckan, medan övriga avser tidigare tidpunkter.
Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.
Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.
Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.
Nyheter Mellan den 18 och 24 augusti genomför polisen en nationell insatsvecka med fokus på hastighetskontroller i tätbebyggda områden. Anledningen är att många barn nu återvänder till skolan efter sommarlovet.
Blåljus Två motorcyklar kolliderade på Almungevägen öster om Märsta vid lunchtid på söndagen. Olyckan inträffade på väg 858 i höjd med Skånela, och larmet inkom strax efter halv tolv.
Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.
Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.