Skottlossning nära Eddaskolan 2020 där en person skadades.

Så många har skjutits nära skolor

Över 700 skjutningar har inträffat nära skolor i landet, i Sigtuna kommun är det 26 skjutningar varav drygt en tredjedel inträffat vid Eddaskolan.

De senaste tre åren har det inträffat 26 skjutningar nära skolor i Sigtuna kommun. Eddaskolan är överrepresenterat med åtta skjutningar, alltså drygt en tredjedel. Två personer har avlidit i skjutningar nära Eddaskolan och två personer har skadats. Även Sagaskolan har haft skjutningar i sitt närområde, sju stycken sedan 2020. En person har dödats och en skadats i närhet av skolan. Totalt är det åtta av kommunens skolor som ligger i närheten av skjutbingar. Sätunaskolan är trea med fyra skjutningar, därefter Centralskolan, Bergous, Norrbackaskolan, Galaxen och S:t Gertruds skola.

I hela landet är Gullingeskolan värst drabbad med 14 skjutningar följt av Askebyskjolan, Hjulsta och Rinkeby. Skjutningarna nära Eddaskolan ger skolan en sjundeplats i hela riket när det gäller skolor med fem skjutningar eller fler. Sagaskolan är på plats 15.

Källa SVT

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening