47 procent av kommuninvånarna över 18 år har fått minst en dos av vaccinet mot covid-19.
Efter vecka 24 ökar andelen av vaccinerade i kommunen till nästan varannan, 47,5 procent har fått en dos enligt siffror från Svenska vaccinationsregistret som Newsworthy sammanställt. Var fjärde kommuninvånare har fått båda doserna.
Tidigare i veckan blev det möjligt för 35-plussare att boka tid för vaccinering. En vaccinationscentral finns i Vikingahallen. Många mellan 40-50 valde att vaccinera sig, bland den åldersgruppen har varannan nu tagit sin första dos. Lite mer än var tionde mellan 30-39 år har tagit en dos. Bland invånare mellan 18-29 år har 7,1 procent fått en dos. Mer än 90 procent av invånarna över 70 år har tagit en dos.
Nyheter Ett signalfel mellan Ulriksdal och Helenelund påverkar pendeltågstrafiken på linje 40 mot Uppsala C och linje 41 mot Märsta. Sedan klockan 09.00 stannar tågen inte vid Helenelund.
Blåljus Ett arbetsfordon började brinna vid F-piren på Terminal 5 på Arlanda flygplats natten mot söndag. Larmet kom in till SOS strax före klockan 01.30.
Ung & Student Bristen på praktikplatser är en växande utmaning för flygteknikutbildningarna i Sverige – något som på sikt kan påverka kompetensförsörjningen vid bland annat Arlanda flygplats.
Politik Miljöpartiet de gröna har beslutat om sin valsedel till kommunfullmäktigevalet 2026 i Sigtuna kommun. Beslutet fattades av partiets medlemmar den 14 februari.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.