Foto: Arkivbild/Daniel Iskander

Så många flyktingar bor kvar i kommunen

En stor del av de flyktingar som kom till kommunen 2015 bor kvar visar en sammanställning som SVT Stockholm har gjort.

2015 sökte 162 500 personer asyl i Sverige. Många hamnade i Stockholms län. Sigtuna var en av kommunerna som i relation till sin befolkning tog emot en stor andel. Idag visar siffror från SVT Södertälje att 1,1 procent av befolkningen består av flyktingarna som kom 2015. Det innebär ca 533 personer som sökte asyl i kommunen 2015 fortfarande bor kvar och utgör en del av totalbefolkningen.

Södertälje, Upplands-Bro, Botkyrka, Järfälla och Väsby har något större andel av flyktingar som kom 2015 som utgör del av befolkningen. Lägsta andelen finns i Solna, Vallentuna, Täby, Lidingö med 0,4. Vaxholm är på 0 procent. Som skäl till etablering anges att man känner folk i kommunen samt att det finns en svart bostadsmarknad.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening