Foto: Pressbild

Så många budar på villor i kommunen

Villamarknaden i kommunen håller sig stark trots inflation, högre ränta och större utbud.

Villapriserna i kommunen håller sig på samma nivå som för ett år sedan. Priserna har påverkats marginellt enligt siffror från Booli för oktober. En tydlig skillnad jämfört med för ett år sedan är att det nu är dubbelt så många objekt till salu jämfört med förra året. Det tar också drygt två veckor längre tid att sälja en villa idag jämfört med för ett år sedan. En försäljning tar nu 48 dagar i snitt, förra året var det 31 dagar. Siffrorna visar också att priserna sänks men att det inte sker någon förändring från utrop vilket innebär att bostäderna säljs på den prisnivå som de publicerats för. I snitt är det 2,3 bud per villa, en nedgång med 0,3 procentenheter jämfört med förra året.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Ingen Sigtunavilla bland länets dyraste

Bostad Ingen av Sigtunas villor tar plats på listan över Stockholms läns 100 dyraste småhus. Kommunens högst värderade fastighet ligger på Munkholmsvägen och är taxerad till 20,2 miljoner kronor.

Billigare hyror i Sigtuna än i många grannkommuner

Bostad Andrahandsmarknaden i Storstockholm visar en tudelad utveckling. En ny rapport visar att hyrorna för andrahandslägenheter har stigit i innerstaden men minskat i många av länets ytterkommuner. Det rapporterar SVT Stockholm med hänvisning till siffror från bostadstjänsten Qasa.