Bilstölderna uppges minska och i kommunen var det bara en enda stöld under februari.
I länet anmäldes 109 bilstölder under februari enligt siffror från Brottsförebyggande rådet som Newsworthy sammanställt. Det är en nedåtgående trend med 17 procent färre bilstölder jämfört med förra året. Toppåret var kring 2006-2207 när det på en månad stals nästan 1000 bilar runt om i länet under en enda månad. Trenden har varit nedåtgående sedan dess.
I kommunen var det bara en enda stöld i februari, åtta kommuner hade en stöld eller färre. I grannkommunen Väsby stals fyra bilar. Flest stölder anmäldes i Stockholm med 41, Järfälla är tvåa med 13 stölder.
Nyheter En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Nyheter Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Nyheter Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.