Foto: Försäkringsbolaget If

Så många är sjukskrivna på grund av stress

Andelen kommuninvånare som sjukskrivs för stress är bland de lägsta i länet men nästan var femte som förvärvsarbetat har varit sjukskriven av stress.

Siffror som Försäkringsbolaget If sammanställt visar att 17 procent av samtliga sjukskrivningar i kommunen i december i år var stressrelaterade.
– Det är oroande, samhällskonsekvenserna av vårt stressande blir allt tydligare i sjuktalen, Kristina Ström Olsson, hälsostrateg på If.

I länet var det 9290 personer som sjukskrevs för stress i december. Det uppges vara en kraftig ökning. Siffran i början av 2010-talet var knappt 2180 personer. I kommunen var det 166 personer som var sjukskrivna på grund av stress vilket motsvarar 17 procent av alla sjukskrivningar totalt sett. Sigtuna kommun har lägsta andelen i länet tillsammans med Botkyrka. I grannkommunerna Väsby var det 21 procent och Bro 19 procent.
– Stressrelaterade sjukskrivningar blir ett allt större samhällsproblem. Främst drabbar det individen, men det är också en viktig signal för arbetsgivare att fånga problemet innan det blir för stort, säger Ifs hälsostrateg Kristina Ström Olsson.

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening