Foto: Försäkringsbolaget If

Så många är sjukskrivna på grund av stress

Andelen kommuninvånare som sjukskrivs för stress är bland de lägsta i länet men nästan var femte som förvärvsarbetat har varit sjukskriven av stress.

Siffror som Försäkringsbolaget If sammanställt visar att 17 procent av samtliga sjukskrivningar i kommunen i december i år var stressrelaterade.
– Det är oroande, samhällskonsekvenserna av vårt stressande blir allt tydligare i sjuktalen, Kristina Ström Olsson, hälsostrateg på If.

I länet var det 9290 personer som sjukskrevs för stress i december. Det uppges vara en kraftig ökning. Siffran i början av 2010-talet var knappt 2180 personer. I kommunen var det 166 personer som var sjukskrivna på grund av stress vilket motsvarar 17 procent av alla sjukskrivningar totalt sett. Sigtuna kommun har lägsta andelen i länet tillsammans med Botkyrka. I grannkommunerna Väsby var det 21 procent och Bro 19 procent.
– Stressrelaterade sjukskrivningar blir ett allt större samhällsproblem. Främst drabbar det individen, men det är också en viktig signal för arbetsgivare att fånga problemet innan det blir för stort, säger Ifs hälsostrateg Kristina Ström Olsson.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening